sgk-e-bildirge-nedir-nasil-kullanilir-5210.jpeg

E-BİLDİRGE NEDİR ?

En genel tanımıyla SGK e-Bildirge, sigortalıların ve sigortalı çalıştıran işverenlerin yükümlülüklerini internet üzerinden yerine getirilebilmesi için kurulmuş olan çevrimiçi bir sistemdir. SGK tarafından, tescil edilen/edilecek iş yerlerine verilen e-bildirge şifresi üzerinden gerekli kurumsal ayarlar ve girişler yapılır.İşverenlerin, çalıştırdıkları işçilerine ait sigorta prim belgelerini internet üzerinden vermeleri ve bildirimlerine ait tahakkuk bedellerini de otomatik ödeme ve internet bankacılığı yoluyla ödeyebilmeleri için oluşturulan elektronik bir portal olarak da tanımlanır. Yeni uygulama çerçevesinde işçi ve işverenlerin sigorta il/sigorta müdürlüklerine giderek yaptıkları işlemlerin büyük çoğunluğu, e-Bildirge sistemi sayesinde online yapılabiliyor.

E-BİLDİRGE KULLANICI BİLGİLERİNİN VERİLMESİ

İşveren veya yetkilendirmiş olduğu kişilere e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresi kapalı zarf içerisinde elden teslim edilmekte iken, işyeri tescili için SGK’ya müracaat işlemi tamamlanmış işverenlere veya yetkilendirdiği kişilerce e-Devlet üzerinden e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresine ulaşım sağlanmıştır.

İş yerlerinde ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel ve resmi iş yeri işverenleri, 29.04.2005 tarihinden itibaren e-bildirge yoluyla bilgilerini göndermek zorundadır. İşveren, sigortalı sayısı 3 kişinin altına düştüğünde isterse e-Bildirge vermeye devam edebilecek.

E-BİLDİRGE ŞİFRESİ NASIL ALINIR ?

E-Bildirge uygulamasına giriş yapılabilmesi için SGK şubeleri aracılığı ile yapılan başvuru sonucunda, kullanıcılara sağlanmış olan kullanıcı kimlik ve şifrelerinin (Sistem şifresi ve İşyeri şifreleri) sgk.gov.tr adresindeki e-Bildirge uygulamasının giriş sayfasına girilmesi gerekiyor. Sisteme giriş yapıldığında tescilli iş yerleri ve tanımlı e-bildirge şifreleri ekranda görünecektir. Karşılaşılan panelden kullanıcı şifreleri temin edilebilir.

E-BİLDİRGE NASIL KULLANILIR ?

e-Bildirge sistemine giriş için gerekli kullanıcı kodu ve şifresi alındıktan sonra, “E-SGK” menu¨su¨ altındaki “e-Bildirge” uygulamasının giris¸ sayfasına girilmesi gerekiyor. Ac¸ılan ekranda “e-bildirge Giris¸” butonuna basıldıktan sonra yeni bir pencere açılıyor.Bu pencerede “Kullanıcı Adı”, “Sistem S¸ifresi”, “I·s¸yeri S¸ifresi” ve “Gu¨venlik Anahtarı” alanları doldurularak ve “Giris¸” butonuna basılarak “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giris¸ Ana Menu¨” ekranına ulas¸ılıyor.

E-BİLDİRGE ÜZERİNDEN YAPILABİLEN İŞLEMLER

 

  • Aylık prim ödemeleri ve hizmet belgesi işlemleri
  • Sigortalı hesap fişleri ile ilgili işlemler
  • Tekrar işe giriş bildirgesinin doldurulması
  • “Borcu yoktur” belgesi alabilme
  • Yeniden yapılandırma için yapılan hazırlık işlemlerinin yürütülmesi
  • İşverenin borç görüntüleme ve ödeme işlemlerini yapması
  • Kişi sigortasını T.C. kimlik numarası ile sorgulayabilme